2119/832
Erik Ole Jørgensen (f. Frederiksberg 1925, d. Vedbæk 2002, Møbeldesigner)
Lænestol med forkromet stel, betrukket med patineret ruskind. Formgivet 1953. Udført hos Olaf Black for Bovirke.
Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 32.
Litteratur: Mobilia 1956.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med rust. Manglende sædehynde.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag