1950/297
Kinesisk akvarel på papir med to kvinder siddende på klippe, den ene med vifte i hånden. Signeret Yang Deben. Republic 1912–1949. Monteret på plade. Billedfelt 139×39 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mærker, ridser. Rift foroven.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag