2435/504
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Ole”. Tidlig legetøjsfigur af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 16,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Markant slitage i lakering. Revner på hals. Arme med uoriginal elastik - den ene vender den forkerte vej. Fod med reparation.
Vurdering