2048/​157

Arup Jensen (f. Danmark 1906, d. 1956)

Slaget i Øresund 1658. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 61×91.

Slaget i Øresund var et søslag i Øresund den 29. oktober 1658 mellem den hollandske og den svenske flåde. Slaget fandt sted som et led i Karl Gustav-krigene, hvor den hollandske flåde kom det belejrede København til undsætning.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

20 bud

(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.