Arup Jensen (f. Danmark 1906, d. 1956)
Slaget i Øresund 1658. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 61×91.
Slaget i Øresund var et søslag i Øresund den 29. oktober 1658 mellem den hollandske og den svenske flåde. Slaget fandt sted som et led i Karl Gustav-krigene, hvor den hollandske flåde kom det belejrede København til undsætning.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
20 bud