2005/​900

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Loungestol med profileret drejestel af aluminium med vippebeslag. Betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Fremstår med en del alders- og brugsslitage. Skind med flere krakeleringer og ridser samt hul i sæde. Bemærk: vippebeslag sidder fast - virker ikke.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag