870/​41

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Loggia på Procida”. Usigneret. Dat. Procida 1835. Olie på papir monteret på lærred. 32×47,5.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 106 (her angivet med målene 40,5×33).

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 69 (her angivet med målene 40,5×33).

Litteratur: Thorvaldsens Museum, udstillingskatalog, “Martinus Rørbye 1803–1848”, 1981, omtalt s. 112.

Øregaard Museum og Skovgaard Museet, Nivaagaards Malerisamling og Ribe Kunstmuseum, udstillingskatalog, “Martinus Rørbye. Det nære og det fjerne”, 2014–2015, omtalt s. 172–173.

Proveniens: Pastor Holm, Gladsaxe (1905).

Under sin første store udlandsrejse sydpå fra 1834 til 1837, opholdt Rørbye sig på den italienske ø Procida, der ligger ud for Napoli mellem Cap Miseno og øen Ischia, fra d. 20. juni til 3. juli 1835. Han skriver d. 20. juni i sin dagbog samme dag, som han er ankommet til øen: “Idag har jeg fået et godt værelse for mig selv med en altan og en dejlig udsigt over havet, det lader til, at jeg er hos skikkelige folk”. Der kendes til fire malede studier fra hans ophold på Procida, og dette maleri er et af dem. Det er sandsynligvis malt fra altanen foran hans værelse. Rørbye gentog motivet to gange henholdsvis i 1840 (ARoS, Aarhus Kunstmuseum, nr. 193 i fortegnelsen) og i 1841 med figurer (privateje, nr. 194 i fortegnelsen), da han på sin anden store udlandsrejse, der også var hans bryllupsrejse, er tilbage i Italien.

Motivet kendes også fra et maleri af Thomas Fearnley, der var på Procida tre år tidligere i 1832. Han har skildret samme loggia med blomsterkrukkerne i hjørnet og udsigten, men uden Rørbyes pittoreske detaljer i form en krukke balancerende på altanens murværk ud mod havet, hvidløgsranker, citroner m.m.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK