Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Ved klaveret. Sign. Viggo Johansen. 85×65.
Udstillet: Charlottenborg 1892 nr. 285. Exhibition of Works by Danish Painters, Guildhall, London 1907 nr. 244 (tilhørende Emil Hjorth, Kristianiagade 4). Proveniens: Kunsthallens auktion 28. 11. 79, nr. 76, afbildet side 11.
Udsøgte Malerier, 6. september 2000