Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Stort spisebord af riopalisander, top med udtræk samt to tillægsplader. Opsat på gateleg-stel med tilspidsende ben. Udført hos Sibast. H. 72,5. L. 200/250/300. B. 104.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Omfattende brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med gabende samlinger, defekter samt spor af lim. Falmet pga. sollys. Tillægsplader med spor af gennemslebet finer.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020