911/152
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag med legende børn bag en stråtækt gård. Sign. P. Mønsted Bromølle 1924. Olie på lærred. 70 × 100.
Bromølle er en landsby syd for Jyderup på Vestsjælland.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022
Vurdering
Hammerslag