Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Portræt af en pige i lyserød kjole og stråhat. Sign. på bagsiden Peter Hansen 1901. Olie på lærred. 49,5×39.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2348, 2023 nr. 9000.
Større krakeleringer. Enkelte mindre afskalninger. Enkelte nålehuller langs kant og i hjørner. Behov for rensning.