1502/663
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et par stole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med mørkeblå uld. Model 3107. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Almindelig brugsslitage, herunder stel med ridser, mærker og let overfladerust. Betræk med let smuds. Ene stol med trykmærker efter stabling.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag