2108/969
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 112”. Armstol af ask, ryg og sider med tremmer, sæde af flettet papirgarn. Designet 1978. Udført og mærket med label hos PP Møbler.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag