1622/802
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe af patineret messing, cirkulær fod og skærm. Model 6764. Udført 1950erne hos Kaiser Idell. H. 42.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag