873/​759

Lars Christensen (f. 1972)

“White/Color #8”, 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 150×120×6.

Litteratur: Lars Christensen: “Works 2010–2014”, Narayana Press, Danmark 2014, geng. helsides s. 71. Proveniens: Bendixen Contemporary Art, København.

Lars Christensen er uddannet fra College of Art and Design, dels i Kolding og dels i Leeds. Han arbejder med fokus på akrylmalingen i et forsøg på at afdække konsistens, bæreevne og volumen. I denne proces benytter han sig ofte af utraditionelle metoder og værktøjer, som sprøjteposer, syle og afdækningsplast.

Christensen lader sig inspirere af den hedengange kunstgruppe Zero, der så værket som et absolut nulpunkt, hvorfra nye muligheder kunne opstå. Med dette in mente er Christensens værker en form for kunstneriske eksperimenter udi abstraktionen – afsøgninger af medie, materiale, form og udtryk.

Dette emne handles i fuldmoms

Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK