Carl Christian Gottlieb, efter Guercino (f. 1693, d. 1737)
Abraham med slavinden Hagar og sønnen Ismael. Sign. på bagsiden Carl Christian Gottlieb. Olie på lærred. 64,5×51,5.
Nærværende maleri har tidligere været i De Danske Kongers Kronologiske Samling på Rosenborg med inv. nr. Q Nr. 4. Maleriet befandt sig i perioden 1794–1830 på Christian IVs lille tårnværelse i stueetagen.
Dokumentation medfølger.
Lærredet er dubleret. Mindre trykmærke fra blændramme. Krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024