2442/7121
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 204”. Et par armstole af mahogni. Betrukket med sort skind. Formgivet 1972. Udført og mærket hos PP Møbler. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker hak og afslag. Uoriginale skruer. Tusch skrift under sæde. Skind med pletter.
Vurdering
1088598 |