Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
Lille buste af kvindehoved samt liggende pige af chamotte og buste med base af stentøj. Begge delvis dekoreret med turkisblå alkaliglasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, 21817 og 21952. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. Buste: H. 15. Liggende pige: H. maks. 13. L. maks. 17,5. (2)
Liggende pige: 2. sortering.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
29 bud