2123/8554
Russisk halskæde af 14 kt. guld, design i form af sammensat bladværk. Ca. 1900. Vægt 19 g. L. 43,5.
Proveniens: En russisk dame, som flygtede til Danmark i 1917, og fik ophold hos sælgers danske bedsteforædlre. Halskæden var tak for god behandling. Herefter efterkommere til idag.
Minimal aldersslitage. Antagelig senere lås.
Russisk tema, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud