2427/​207

Fransk forgyldt kårde for højere stående artilleriofficer ca. 1820–1830 med knap i form af volut, parerstang med løvehoved, nedadbøjet stikplade med militære trofæer og ca. 72,5 cm. lang enægget klinge blåneret og forgyldt på øverste tredjedel mærket P. K???? på brystets ene side og A SOLINGEN på den anden. Med kården en beskadiget læderskede med to forgyldte messingbeslag. (1)

Grebet mangler perlemorsskallerne, klingen er løs i fæstet og noget rustmærket mod odden, halvdelen af skeden mangler og dens beslag har mistet det meste af forgyldningen.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?