1921/1704
Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus musicerende kvinde, sokkel støbt med ornamentik i relief, forsølvet urskive med romertal. Urværk stemplet Pons. 19. årh. første halvdel. H. 38.
Slitage på tal. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag