Paul Gadegaard (f. Frederiksberg 1920, d. København 1996)
Komposition, No. 3, 1953. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73×60.
Udstillet: “Kunsten 1954”, Udstilling arrangeret af Galerie Birch, Charlottenborg, København 1954, kat. nr. 68. Proveniens: Galerie Birch, København. Erhvervet her af nuværende ejer.
Malerier & skulpturer, 26. september 2017