Hans-Peter Zimmer (f. Berlin 1936, d. Braunschweig 1992)
“Fernseher”, 1973. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Polsterbild. Olie og mixed media på lærred. 58×43.
Proveniens: Galerie Van de Loo, München (stemplet på blændrammen). Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021