2424/921
Dansk møbeldesign
Skænk af teak med stel af eg, underdel med to skydelåger og overdel med tre skydelåger, bag hvilke hylder og bar. 1950–60'erne. H. 160. B. 157. D. 30/45.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Vandskjolder. Nogle åbne samlinger.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag