Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
Rektangulært smykkeskrin af riopalisander, låg med udskårne cirkulære greb på sider. Indvendigt med justérbare opbevaringsrum i to lag til smykker, bunde beklædt med lysebrunt ruskind. Skrin stemplet Klitgaard, Denmark. H. 6,3. L. 29. B. 18.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Lille afslag ved samling for enden af skrin. Indvendig bakke med lille udfyldning på undersiden.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
15 bud