Guillaume Delisle, 18. årh.
Pieter Schenk, 18. årh.
“Carte des Courones du Nord”. Ca. 1708. Håndkoloreret kobberstik. Bladstørrelse 87×63,5. Uindrammet. (nr.299).
Proveniens: Gunnar Skoogs samling.
Papiret er gulnet. Forstærket langs midterfolderne. Mindre rifter langs kanterne.
Gunnar Skoogs Samling af Landkort del. II, 8. august 2022