Albrecht Dürer (f. Nürnberg 1471, d. sst. 1528)
Bondeparret på markedet. Tryksign. monogram 1519. Kobberstik på bøttepapir. Bladstørrelse 11,8×7,5. Uindrammet.
[ B. 89; M.89; S.M.S. 88]
Et godt og klart Meder b tryk med pletterne på æggene og mandens frakke.
Monteret langs venstre, højre og øvre side. Beskåret - primært ude for pladen. Mindre papirtab ved øverste venstre hjørne. Limrester ved hjørnerne. Foxing. Flænge under datoen.
Kunst på papir, 8. august 2022
16 bud