915/​109

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Solnedgang ved Nordstranden. Solen gaar ned rød over Havet. I Horizonten et Par Sejlskibe.” Sign. S. K. Skagen 1908. Olie på lærred. 38 x 55.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 779.

Udstillet: Den Frie 1909 nr. 147. På bagsiden udstillingsetiket med Krøyers underskrift og titlen.

Proveniens: Cigarhandler Johan Ludvig Hirschsprung (1923). Johan Ludvig Hirschsprung (1869–1935) var søn af Bernhard Hirschsprung (bror til Heinrich Hirschsprung) og Emma Mathilde Bing. Johan Ludvig Hirschsprungs dødsboauktion Winkel & Magnussen 188, 1936 nr. 119. Her solgt som “Solopgang paa Skagen”. Bruun Rasmussen auktion 813, 2010 nr. 8 afb. s. 8.

Krøyer var gennem hele sin kunstneriske karriere optaget af lys frem for alt. Med hurtige og spontane penselstrøg greb han øjeblikkets lys og bragte det til live på lærredet. Han dyrkede friluftsmaleriet på strandene i Skagen og malede de samme motiver af havet og stranden igen og igen med variationer i lyst, luft og stemning.

Nærværende maleri er et godt eksempel på Krøyers evne til at behandle det specielle lys på Skagen. Hér har han fanget øjeblikket inden solen går ned – lige inden horisontlinjen udviskes og grænserne bliver flydende – hvor himlen bades i et rosa skær, og solen kaster sit lange lys på de blide bølger.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK