Dansk maler, 19. årh.s slutning
En mandlig model. Ca. 1884. Usigneret. Kul på ribbet papir. Bladstørrelse 61,5×37.
Modeltegningen er udført på Kunstnernes Frie Studieskole grundlagt i 1882.
Litteratur: “Jeg er Samler”, Politikens Samlerserie, Kbh. 1955, omtalt og afbildet s. 64.
Paper loss to the left corners. Tears and folds along the upper edge. Diagonal fold upper half. Examined in frame.
Kunst på papir, 3. august 2020
10 bud