C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5×42.
Let buet og med minimale buler ved kant. Behov for rensning.