Alfred Jensen (f. Randers 1859, d. Hamborg 1935)
Kystparti med sejlskibe og mennesker ventende på stranden. Sign. Alfred Jensen Prof. 1915. Olie på lærred. 38×150,5.
Retoucheringer. Behov for rensning. Krakeleringer og flere minimale huller med afskalning ved kanter. To stødmærker med hul i lærredet ved øvre kant og øverste højre hjørne.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
10 bud