Christine Løvmand (f. København 1803, d. sst. 1872)
“En Blomsterkrands paa et Træ”. Usigneret. Betegnet Christine Løvmand 1828 og nummereret 24 på bagsiden. Olie på lærred. 56×48.
Udstillet: Charlottenborg, 1828 nr. 110.
Proveniens: Den Kgl. Malerisamling (Prinsesse Carolines Palais) i 1828 (iflg. håndskreven annotation i ovenstående katalog).
Malerier og tegninger, 30. november 2021