Georg Sigurd Wetterhovi-Aspa (f. 1870, d. 1946)
Såret soldat i et snedækket landskab. Sign. Sigurd Wetterhov-Asp Finland 1906. Olie på lærred. 121×160.
Proveniens: Bruun Rasmussen 225, 1968 nr 395.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021