2045/787
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på fire spisebordsstole med ben af forkromet stål. Sæde og ryg af oregon pine. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En stol mangler bundskål. Enkelete mindre hak.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud