Georg Jensen (d. 1935)
“Magnolia”. Kaffeservice af hammerslået sterlingsølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt, på fire fødder, kander med stjerthanke af udskåret elfenben og lågknopper i form af blomsterknopper. Udført hos Georg Jensen, 1933–44. Vægt ca. 1205 gr. H. 7,3–19,5. (3)
Litteratur: Janet Drucker, “Georg Jensen, a tradition of splendid silver” afb. s. 186.
Mindre buler, ridser og mærker. Sukker- og flødesæt mangler mesterstempel. Revner i elfenben. Kaffekandens låg trykket.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020