2003/​526

Georg Jensen (d. 1935)

“Magnolia”. Kaffeservice af hammerslået sterlingsølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt, på fire fødder, kander med stjerthanke af udskåret elfenben og lågknopper i form af blomsterknopper. Udført hos Georg Jensen, 1933–44. Vægt ca. 1205 gr. H. 7,3–19,5. (3)

Litteratur: Janet Drucker, “Georg Jensen, a tradition of splendid silver” afb. s. 186.

Mindre buler, ridser og mærker. Sukker- og flødesæt mangler mesterstempel. Revner i elfenben. Kaffekandens låg trykket.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

(Autobud) 14.500 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK