1722/​1578
Tibetansk thangka med stort mantra på lotustrone med mandorla i guld. 20. årh. 135 cm. x 44,5 cm.

Be­skriv­el­se

Tibetansk thangka med stort mantra på lotustrone med mandorla i guld, foroven Ushnishavijaya siddende på trone i en sky, med fire hovedet og seks arme holdende diverse genstande, forneden hav med kostelige ting. 20. årh. 135 cm. x 44,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Med reparation på bagside.

Varia, 1. juni 2017

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

750.000 kr.

Budhistorik

750.000 kr.
700.000 kr.
650.000 kr.
600.000 kr.
550.000 kr.
(Autobud) 500.000 kr.
480.000 kr.
460.000 kr.
440.000 kr.
420.000 kr.
400.000 kr.
380.000 kr.
360.000 kr.
340.000 kr.
(Autobud) 320.000 kr.
320.000 kr.
300.000 kr.
290.000 kr.
280.000 kr.
(Autobud) 270.000 kr.
270.000 kr.
(Autobud) 260.000 kr.
250.000 kr.
(Autobud) 210.000 kr.
200.000 kr.
(Autobud) 155.000 kr.
150.000 kr.
(Autobud) 115.000 kr.
110.000 kr.
(Autobud) 105.000 kr.
100.000 kr.
(Autobud) 95.000 kr.
90.000 kr.
(Autobud) 85.000 kr.
80.000 kr.
(Autobud) 75.000 kr.
70.000 kr.
(Autobud) 65.000 kr.
60.000 kr.
(Autobud) 55.000 kr.
50.000 kr.
(Autobud) 48.000 kr.
46.000 kr.
(Autobud) 44.000 kr.
42.000 kr.
(Autobud) 40.000 kr.
38.000 kr.
(Autobud) 36.000 kr.
34.000 kr.
(Autobud) 32.000 kr.
30.000 kr.
(Autobud) 29.000 kr.
28.000 kr.
(Autobud) 27.000 kr.
26.000 kr.
(Autobud) 25.000 kr.
24.000 kr.
(Autobud) 23.000 kr.
22.000 kr.
(Autobud) 21.000 kr.
20.000 kr.
(Autobud) 17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.500 kr.
13.000 kr.
(Autobud) 12.500 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.