2131/639
K. Scröder
Et par stole med stel af bøg, udspændt med søgræs. Model 1462. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1938.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag