Gunni Omann, m.fl. (f. 1930, d. 2009)
Fritstående skrivebord og armstol af palisander, front med seks skuffer, bagside med opbevaringsrum. Model 77. Armstol betrukket med sort skind. Skrivebord udført hos Omann Junior, Ølholm. Armstol udgået og mærket hos Central Møbler, Odense. Skrivebord: H. 73. L. 154. B. 81. (2)
Nøgle medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bord ujævn falmet. Stol med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Gjorde under sæde tørre, porøse og hænger.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
15 bud