Claus Bohn Jørgensen
Bornholmsk barok standur med spilleværk i kasse af bemalet træ, værk med kvarterslag, slagklokke og fire fire klokker, blåmalet urskive af metal og gennembrudte forgyldte hjørne ornamenter, timekrans af tin med romer og arabertal samt plakette sign. Claus Bohn, Bornholm, No. 169. Danmark, 18. årh.s første halvdel. H. 231 cm. W. 61 cm. D. 35 cm.
Den selvlærte urmager Claus Bohn Jørgensen fra Rønne var oprindeligt udlært skibstømrer og fik borgerskab i 1748.
Tre lodder, pendul, nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
30 bud