1946/826
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 35.
Nogle mindre ujævnheder, samt øverste kant med nogle mindre krakeleringer og en brændingsrevne.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag