2023/744
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med brunt farvet skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 158. D. 83.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Bagtil ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag