2416/824
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af eg og armlæn af teak, betrukket med grønt velour. Model 6. Udført hos Schiller's Møbler. 1950–60'erne.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med defekte syninger/huller.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud