2023/250
Kinesisk figur af udskåret og bemalet træ i form af taoistisk guddom i militær klædedragt, den ene arm løftet. Sen Qing, 19. årh. H. 35.
Revner i træet. Afslag på soklen. Hulrum i ryggen.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
Vurdering
Hammerslag