899/​1229

Bengt Lindström (f. Storsjökapell 1925, d. Sundsvall 2008)

“The Clown” (Klovnen), ca. 1990. Sign. Lindström. Olie på lærred. 190×195.

Udstillet: “Bengt Lindström - 20 nye oliemalerier”, Galerie Birch, Kunsthallen, Købmagergade, København, 31. marts - 7. april 1990, gengivet på katalogets forside. Kataloget medfølger. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK