2413/9039
'The reader'
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, læsende kvinde ved olielampe, hvidemaljeret skive med romertal, base af grøn marmor. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Enkelte krakeleringer på skiven. Pendul medfølger.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag