H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sommerdag i Gundsømagle med en ung kvinde ved et hus. Sign. H. A. Brendekilde 1928. Olie på lærred. 51×62.
Gundsømagle ligger i den nordlige del af Roskilde Kommune.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 106, afbildet s. 74. Bruun Rasmussen auktion 567, 1991 nr. 85, afbildet s. 74. Bruun Rasmussen auktion 617, 1995 nr. 389, afbildet s. 193. Bruun Rasmussen auktion 705, 2002 nr. 1094.
Malerier og tegninger, 30. november 2021