2040/780
“Rosentorn”. Stor og mindre vase af keramik. Modelleret med “torne” i relief, dekoreret med brungrøn glasur. Udført og stemplet hos Michael Andersen, hhv. 5974–2 og 5974–3. H. hhv. 17,5 og 26. (2)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag