2420/​852

Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)

Stor salatskål af massiv stavlimet palisander med let konkave sider. Sign. Richard Nissen under bunden. Udført 1960–1970'erne. Tilhørende salatbestik. H. 19. Diam. 40,5. (3)

Almindelig brugsslitage. Enkelte tørresprækker. En lamel med løs limning.

Moderne kunst og design, 14. maj 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK