Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Parti fra Holmens Kirke med Nicolaj Kirketårn i baggrunden. Sign. monogram September 36. Olie på træ. 53×45.
Enkelte minimale afskalninger og enkelte minimale retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020