2110/​44

Fransk Louis Philippe konsolur af delvis forgyldt og patineret bronze, urhus prydet med klassisk siddende figur, base støbt med blomster og bladværk, plakette af porcelæn dekoreret med putto, urskive af hvid emalje med romertal. 19. årh. H. 43.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske ridser på urkasse og emalje. Skrue mangler ved figuren. Mindre huller i bronzen. Løs i enkelte samlingerne. Det tilknyttede pendul passer ikke til urkassen.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag